Studievereniging LIFE haalt Nobelprijswinnaar Walker naar Leiden
|
|
Studievereniging LIFE van Life Science & Technology organiseert donderdag 6 maart het symposium Bio-imaging. Imagine every detail. Naar de komst van één man wordt in het bijzonder uitgekeken: Nobelprijswinnaar professor John E. Walker van Cambridge University.
Life Science & Technology gaat over de levende cel, de kleinste eenheid van een organisme, die alle genetische informatie bevat. Een aanzienlijk deel van het onderzoek binnen de Life Sciences concentreert zich op het ontrafelen van celstructuren en het zichtbaar maken van cellen. Dit wordt ook wel bio-imaging genoemd. Een welbekend voorbeeld van bio-imaging is MRI (Magnetic Resonance Imaging), waarmee in het ziekenhuis een scan van bijvoorbeeld de hersenen of bloedvaten kan worden gemaakt.
Cell Observatory
Het celonderzoek bevindt zich momenteel in een stroomversnelling. Het grote scala aan bio-imagingtechnieken dat al bestaat zal alleen maar groter worden. De toekomst van Life Sciences ligt echter niet alleen in het ontwikkelen van nieuwe technieken, maar vooral in het combineren daarvan. Daarom wordt later dit jaar het zogeheten Cell Observatory geopend, een nieuw onderzoeks- en kenniscentrum van de Universiteit Leiden waarin verschillende technieken van bio-imaging aan elkaar gekoppeld worden. Een dergelijk lab is uniek in de wereld. Het is een belangrijke stap om de stevige positie van Nederland op het gebied van celonderzoek te behouden.
|
|
Moleculaire motor
Het symposium op 6 maart is een uniek voorproefje van wat er allemaal verwacht kan worden van het Cell Observatory. Toponderzoekers op het gebied van bio-imaging komen aan het woord. Zo hebben de studenten professor Sir John E. Walker weten te strikken, die in 1997 de Nobelprijs voor de Scheikunde kreeg voor het oplossen van de structuur van ATP-synthase. Dit eiwit is een complexe moleculaire motor die nodig is voor de vorming van ATP (Adenosine Triphosphaat). Zonder ATP zou er geen leven mogelijk zijn; energie uit verteerd voedsel wordt omgezet in ATP, dat het weer doorgeeft aan alle biologische processen die energie nodig hebben. Het wordt daarom wel het universele betaalmiddel van een organisme genoemd.
MRI
Naast Walker zal ook de Leidse neurowetenschapper dr. Serge Rombouts spreken over beeldvorming van de hersenen met behulp van MRI . Hij zal laten zien hoe MRI gebieden in de hersenen die verantwoordelijk zijn voor het bewegen van een hand of voet zichtbaar maakt. Uit Basel komt professor Christoph Gerber over. Hij zal spreken over Atomic Force Microscopy (AFM) en geavanceerde varianten daarvan. Met AFM kan de oppervlakte van een cel worden gescand op nanometerniveau. Met behulp van een dunne naald, waarvan de bewegingen worden vastgelegd met laser, wordt het reliëf van de cel in beeld gebracht. Het ochtendprogramma van het symposium bestaat uit lezingen. Tijdens het middagprogramma kunnen bezoekers in workshops zelf aan de slag gaan.
Programma en aanmelding symposium Bio-imaging. Imagine every detail
(26 februari 2008/Marl Pluijmen)


