Oratie prof.dr. M.J. van der Wal
Titel: Onvoltooid verleden tijd. Witte vlekken in de taalgeschiedenis

Prof.dr. M.J. (Marijke) van der Wal
Vrijdag 17 november, 16.15 uur
Poortgebouw, Rijnsburgerweg 10
Prof.dr. M.J. (Marijke) van der Wal (1949) is per 1 januari 2006 benoemd tot bijzonder hoogleraar in de Faculteit der Letteren op het gebied van de geschiedenis van het Nederlands.
Studie
Marijke van der Wal is op 19 december 1949 geboren in Rijswijk. Na het behalen van het diploma gymnasium-ß in 1968 studeerde ze Nederlandse taal- en letterkunde, logica en taalfilosofie in Leiden, waar ze in 1972 het kandidaatsexamen en in 1975 het doctoraalexamen Nederlandse taal- en letterkunde (beide cum laude) aflegde. In de periode 1972-1975 was ze ook studentassistent oudere letterkunde. In 1975 werd ze aangesteld als wetenschappelijk medewerker bij de Leidse Vakgroep Nederlands. Ze promoveerde in 1986 op de dissertatie Passiefproblemen in oudere taalfasen. Middelnederlands sijn/ werden + participium praeteriti en de pendanten in het Gotisch, het Engels en het Duits.
KNAW-Mullerleerstoel
Van der Wal bezet sinds 1 januari de bijzondere KNAW-Mullerleerstoel
Taalgeschiedenis
In haar werk is Van der Wal gedreven door nieuwsgierigheid naar de taalwerkelijkheid van het verleden, naar taalveranderingen en de context waarbinnen ze plaatsvonden, naar theoretische taalreflectie in vroeger eeuwen. Ook is ze geïntrigeerd door egodocumenten, in het bijzonder brieven en dagboeken, die een verrassend zicht op de taalgeschiedenis geven. Ze ziet het als een bijzondere taak om erfgoed uit de geschiedenis van het Nederlands op een aansprekende manier toegankelijk te maken.
Overheidsbestuur
In de loop der jaren heeft Van der Wal uiteenlopende organisatorische functies binnen de universitaire wereld vervuld. Ook heeft ze zich verdiept in het overheidsbestuur door deelname aan de tweejarige opleiding Master of Public Administration van de Nederlandse School voor Openbaar Bestuur, die ze in 2003 met succes heeft afgesloten. Daar hield ze zich onder meer bezig met de gezondheidszorg (ze deed een opdracht bij het Erasmus Medisch Centrum) en met de rol van 'Europa' bij de invoering van de bachelormasterstructuur en met de invoering van deze structuur bij de Belgische universiteiten. Hiervoor verbleef ze drie maanden in Brussel.
Maatschappelijke activiteiten
Na onder meer een langdurig lidmaatschapschap van de straatnamencommissie van de gemeente Leiden (1979-2005) liggen Van der Wals huidige maatschappelijke activiteiten op het gebied van onderwijs en cultuur en op het terrein van vluchtelingenwerk. Ze is coördinator Education and culture van de Unie van Soroptimistclubs in Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, bestuurslid van de Stichting Vluchtelingenwerk Leiden en bestuurslid van de Federatie Zuid-Holland-Noord, een samenwerkingsverband van vluchtelingenorganisaties in de regio.
Interview met Marijke van der Wal in deze Nieuwsbrief
(
